Salon pro psy
Duffy Mohelnice

Když chlupy vítězí, aneb „on nechce“ – téma měsíce/květen 2019

  „ON NECHCE“ je časté konstatování majitelů, za kterým se schovává mnoho možností.

 

Pejsek opravdu ze své povahy nemá rád narušování jeho fyzického prostoru, což je mizivé procento.

 

Pejsek nebyl od štěňátka důsledně a laskavě učen, co péče o srst obnáší, buď to majitelé zanedbali, nebo jen nevěděli kdy správně začít a jak. NEMŮŽEME PO PSU VYŽADOVAT, CO JSME JEJ PŘEDTÍM NENAUČILI, pokud jsme už štěněti dovolili utíkat, kvikat, pištět, jen se na něj sáhne hřebenem, bude tuto metodu používat tak dlouho, dokud mu bude fungovat, pejskové nejsou hloupí 🙂

 

Majitel sám nechce a je mu líto psa, že ho údržbou srsti nějak omezuje a něco se po pejskovi žádá.

 

Majitel se pejska ujal, nebo ho zdědil, pejsek není zvládnutý a situace řeší agresí, nebo velkou bázlivostí.

 

Pozitivní zpráva je, že všechny tyto varianty je salon schopen řešit, tedy až na úskalí, pokud ten kdo „NECHCE“ je vlastně majitel a ne pes, ten jen využívá toho, co je mu dovoleno.  Se vším ostatním je možné si poradit, techniku česání, správné nástroje, na čem česat, co použít za kosmetiku, jak se psem manipulovat, aby mu to bylo příjemné…. Nejčastějšími problémy proč se vám srst mazlíka nedaří zvládat, tedy jsou:

 

Nesprávná technika česání

 

Nevhodné nebo nekvalitní nástroje na daný typ srsti

 

Špatně připravená srst na česání

 

Nevhodná kosmetika a špatná technika koupání

 

Chybějící trpělivost a důslednost

 

„NECHCE“ tedy my groomeři tak trošku „nebereme“, protože když majitel chce, tak pejsek má se svým „nechce“ smůlu a ví, že majitel je ten kdo určuje pravidla hry. V opačném případě umí i tříkilový roztomilý pejsánek vyvinout poměrně značnou útočnou obranu a majitelé mi jej předávají prchajíce se slovy „pokud ho ostříháte, budete dobrá“…. Humorné, ne však pro groomera, který nasazuje svoje zdraví, aby pejskovi ukázal, že jsou jiná řešení, než agrese, nebo panika.

 

Těší mě ale, že majitelé vidí výsledky, že jejich pejsek nemusí být chaoticky oškubán, nemusí ho u toho držet několik lidí, ani nemusí odcházet zcela vystresovaný a i velmi problematičtí pejsci po čase ví, jak se v salonu chovat. Opravdu není jedno komu, a jak zkušenému člověku psa svěřujete. Groomer musí mít empatii, cit a poznat kde jsou hranice psa i jeho vlastní, pak je možné komunikovat.

 

Majitelé, kteří si neporadí se srstí miláčka doma a čtyřnohý rebel vítězí, přesto ale chtějí mít pěkného a upraveného psa, volí častější návštěvu salonu, popřípadě i kompletní úpravu s koupáním. Platí jako v mnoha jiných oblastech – PŘIJĎTE VČAS, protože hodně zanedbaná srst je problémem i zdravotním, pes se nemůže správně hýbat, nefunguje ochranná funkce srsti a termoregulace, paraziti mají příležitost více se schovat a škodit, v neposlední řadě stříhání takové srsti není ani pro psa příjemné.

 

Těším se na vás a na ve výsledku upravené, spokojené a veselé psy 🙂