Výběr štěněte – téma měsíce/únor 2019
Správný výběr štěněte určí způsob soužití na mnoho let, je dobré mu tedy věnovat náležitou pozornost. Následně také jeho výchově a péči o něj.
Pořídit si štěně je spojeno s velkou radostí a těšením se. Odolejte ale prosím pokušení „dnes jsem se rozhodl/la“ a „zítra jej musím mít“ 🙂 . Uvařte si kávu, nebo čaj, vezměte čtvrtku papíru a pokuste se na sebe a svůj život pohlédnout s mírným odstupem. Jak žijete, kde žijete, co očekáváte od psa aby do vašeho stylu života co nejlépe zapadl. A i vy byste měli být schopní naplnit očekávání, které bude mít štěňátko ale i dospělý pes od vás. Nejzásadnější body si zapište. Zamyslet se je třeba především nad tím:
– jak aktivní jste/nejste sportovci
– jaké jsou vaše fyzické možnosti
– v jakém prostředí žijete
– jaké máte finanční možnosti
– chcete pečovat o srst hodně nebo co nejméne
– má kdo psa pohlídat, bude bývat i sám, nebo bude většinu času s vámi
– budete v budoucnu uvažovat, že by psi byli dva?
– jaký je výhled vašeho života v příštích letech
– jak by váš pes měl vypadat vzhledově, záleží na tom, nebo s křížencem nemáte problém – to co se vám líbí (nemusí ve výsledku být tím, co se pro vás hodí, ale samozřejmě chceme aby se nám náš pes i líbil)
– chci se věnovat chovu nějakého plemene s průkazem původu, nebo chci společníka a nebudu jej dále rozmnožovat
Pokud si nevíte úplně rady, poraďte se s lidmi, kteří psům rozumí (výcvikáři, chovatelé, veterináři, zajeďte se podívat na větší výstavu, pokud hledáte konkrétní plemeno, zeptat se můžete i v salonu, zvláště pokud uvažujete o dlouhosrstém plemeni). Ti vám poví, jakým směrem by se váš výběr měl ubírat.
Možností jak pořídit štěně je několik:
– z dočasné péče, kde jsou zachránění pejsci ze špatných podmínek, z množíren, nalezení, je tu přeci jen možnost individuálnější péče než v útulku
– z útulku – nalezení, zachránění, vyhození i tady se pro ně snaží dělat zaměstnanci první poslední
– z chovatelské stanice psů s PP (průkazem původu) – ověřit si název stanice zda opravdu existuje můžete na www.cmku.cz, pokud ano, i tak mezi stanicemi vybírejte tu, kde je chov realizován za dobrých podmínek v čistotě a lidé se pejskům skutečně věnují, socializují je
– TUDY NE PROSÍM – „čistokrevná štěňátka bez PP“ s různými více či méně důvěryhodnými pohádkami proč PP nemají – seznam nejčastějších manipulací těch, co taková štěňátka nabízí vydají na samostatný článek a určitě se k tomuto tématu vrátím, protože je stále aktuální a velmi citlivé, vzbuzuje mnoho emocí a mýty a nepravdami se to jen hemží. I v salonu se velmi často s důsledky neuváženého rozmnožování pejsků setkávám a musím je řešit.
O štěňátku, které si pořizujete byste se měli snažit získat co nejvíce informací. Štěňátko by mělo být:
– staré minimálně 8 týdnů, pokud si jej odebíráte přímo od mámy
– opakovaně odčervené
– poprvé naočkované
– trvale označené mikročipem, který je/ bude registrovaný – bez toho čip nemá smysl
– mít vystaven pet pas
– štěně by mělo vypadat zjevně zdravě, bez známek výtoku z očí, uší, průjmu, apod., bez parazitů, mělo by být zvídavé, ne apatické
– pokud štěně adoptujete, obdržíte s největší pravděpodobností adopční smlouvu
Obvyklé u dobrých chovatelů pejsků s PP je i další servis, který novým majitelům poskytují:
– v první řadě má štěně doložitelný původ, tedy víte, co si pořizujete – průkaz původu je tedy jakýmsi dokladem totožnosti psa, není dekretem na zdraví a nevyplývají z něj ani žádné další povinnosti, osvětu si zaslouží fakt, že průkaz původu, jeho samotné vystavení, není nákladné, chovatele stojí v řádu stokorun, to, co dělá štěňátka s PP „drahé“ (což je nejčastějším argumentem proč hledat „něco levného“) tedy není samotný dokument v podobě PP ale obrovský rozdíl v kvalitě péče, jakou štěně i jeho matka a předci mají, o tom si více napíšeme příště 🙂
– kupní smlouva
– sepsaný manuál ke štěněti na co je zvyklé, specifika plemene, atd.
– vždy se na ně můžete obrátit s prosbou o radu/pomoc
– výbava pro štěně – to je různé dle plemene, krmivo, hračka, deka, pamlsky, miska, pelíšek, vodítko, obojek, první hřeben, atd.
– pohlídání psa v době dovolené
– pomoc s případným uchovněním psa
– v případě dlouhosrstého plemene vám poradí jak se o srst správně starat
SLOVO SALONU
Salon pečuje o veškeré pejsky s láskou a ohledem k jejich povahám, nerozlišuji mezi pejsky s PP, bez PP, voříšky, apod., snažím se ale také šířit osvětu a informovanost tak, aby lidé chápali co je nezodpovědné množení. A aby takto odchovaných nešťastných pejsků a následně také často jejich majitelů, bylo co nejméně. Obecně nového člena rodiny zvykejte na veškerou manipulaci laskavou, ale současně důslednou formou od prvních dní příchodu domů. Výchova začíná zkráka ihned, v rámci mazlení, hry, atd. Pokud jste hrdými novopečenými majiteli štěňátka se srstí, která bude potřebovat pravidelnou péči, česání rozčesávání apod… čeště i když ještě „není co česat“, zvykejte štěně na dotyky, manipulaci, nenechte se odbýt (stále platí laskavě a důsledně) atd. Pokud si nevíte rady, původní majitel vám žádné info o srsti a jak se o ni starat nedal, zavolejte, domluvíme se na základní péči pro vašeho chlupáče na míru. Co ho jako mimčo naučíte, to zužitkujete v mnoha dalších letech. Máte další dotazy k tématu, postrádáte některé odpovědi na své otázky? Napište mi na FB, nebo mne kontaktujte telefonicky.